Tak trochu "Vyprávěj"...
Příspěvky
Teplákové rybičky
Bylo to jako z fotek o první republice. Ne o té pomatené televizní. Paní v autobusu číslo 177 se vracela z nákupu v hypermarketu. Na klíně proutěnou pletenou tašku a obyčejnou igelitovou tašku s logem řetězce. Vše ostatní už bylo jako z jiného světa. Ale vydržte do konce…
Našmines tedžan ándre aneb V Matiční chcíp pes
Byla to na sklonku 90. let minulého století nejslavnější ulice v zemi. Slavnější, než Pařížská, Perlová, Národní, v USA se o ní svého času možná psalo víc, než o Wall Street, Champs Ellysée, Downing Street a dalších slavných ulicích planety. Stačila přitom jen několik desítek metrů dlouhá zeď, kterou nechali obyvatelé čtvrti Krásné Březno v Ústí nad Labem oddělit své domovy od, jak se tehdy psávalo, nepřizpůsobivých spolusousedů. Do matiční přijížděli obránci lidských práv z Ameriky, k diskriminaci romských obyvatel se vyjadřoval i tehdejší prezident Václav Havel, který sem osobně přijel. Jak vypadá kdysi rušné místo patnáct let poté? Jak se hezky česky řekne – chcípnul tady pes…
Vánoční miliardářská pohádka
V naší rodině se uchovává výstřižek z novin, někdy z 20. let 20. století. Pojednává se v něm o probíhajícím soudním sporu, který vedla dvě větve jedné moravské rodiny o dědictví svého předka. Jedna větev byla z jižní Moravy, druhá taky, ale sídlící mezitím již ve Vídni. Peníze, o které se tehdy jednalo, byl slušný balík. Podle článku zaplitého do igelitu šlo o dobrých 900 milionů dolarů.
Ten mrtvý umřel v dubnu 1912 u severoamerického pobřeží na lodi, již nemusím moc představovat – na Titanicu. Jak se ještě v článku píše, podle závěti se měl majitelem stát potomek z třetího pokolení po utonulém. Což, jak se v naší rodině traduje, padá právě na mého otce…
Šťastné a zmagořelé
Světová kapitalistická soustav spěje neúprosně ke svému zániku (strana 396)
Armádní sklady hlídají soukromí šerifové. Věděli jste to?
Je policistů málo, nebo platí staré vtipy o esenbácích?
Od té doby, co v Praze uzavřeli dolní polovinu Václavského náměstí pro auta a udělali z ní „celopěší zónu“, je tady možné vídat denně zajímavý úkaz. Vjezd a výjezd do dolní části hlídají dvě, a někdy i více policejních aut – většinou městští strážníci. Nedávno jsem tady natrefil dokonce na pět policejních vozů. Čtyři od městské policie, jedno od státní. Mužů a žen zákona tam mohlo být osm až deset. Na dohlížení, aby na náměstí nevjížděla auta, mi to připadlo poměrně zajímavé rozložení sil…
Prestižní povolání aneb Koho si vážíme 1991 a 2012: Lékaři vedou, ministři mezi uklízečky
1991: Škoda Favorit - 139 000 Kčs, Peugeot 106 - 350 000 Kč, Opel Corsa – 600 000 korun…
„Každá doba“ Miloše Kopeckého
Občas se vyplatí číst knížky, protože se v nich dozvíte věci, které vám jinak v televizi a na internetu uniknou, nebo je vůbec nezahlédnete. Začetl jsem se do Důvěrného portrétu autora Pavla Kováře o herci Miloši Kopeckém a vybavil si, že vedle doktora Štrosmajera, Viléma Voka a Richarda III. se v roce 1987 proslavil svým projevem na sjezdu dramatických umělců.