Evropská unie
Příspěvky
Brusel: Víme, že se krade, ale nám to nevadí
Že se evropské dotace odesílané z Bruselu do jednotlivých členských zemí zneužívají, není v sídle centrální evropské vlády ani v evropském parlamentu žádné tajemství. Sice se občas uspořádá mediální akce na odebrání části dotace tomu, či onomu státu, část peněz se nevyplatí, nebo se požaduje jejich vrácení, ale je to jen hra pro neznalou veřejnost. Že si evrospké peníze rozdělují kmotři všech členských států, že si jimi vylepšují svůj rozpočet i rozpočet svých firem a spřátelených organizací, institucí a stran, není žádné tajemství. Dokonce se s tím počítá. Proč? Důvod je jednoduchý. Centrální rozdělovači peněz nepřímo sdělí: Vy si nacpěte strožoky, postavte si bazény, za to nám ale zvednete ruku při schvalování rozpočtu a nebudete se vzpouzet našim rozhodnutím.
Povinné zaměstnávání mladých do 25 let: Václave, zůstaň!
Zdrojem korupce nejsou v jádru špatní a zlotřilí lidé, ale systém, který nahlodá i anděly. Jedním z nejsilnějších pramenů korupce obecně jsou státní peníze. V Evropské unii to jsou tzv. evropské fondy, granty a dotace všeho druhu. Protože nejsou pro všechny, je každý, kdo rozhoduje o jejich rozdělování, potenciálně náchylný k uplácení. I kdyby bral milion euro za měsíc.
Osvobození generála Gotoviny v Haagu: Latentní zárodek dalšího konfliktu?
Jsme stejně čestní jako staří Egypťané
Také zřídíte rodinný záchranný fond pro marnotratníky?
V rámci eurozóny začal v pondělí fungovat nový záchranný fond ESM. Bude moci rozpůjčovat částku až 500 miliard eur, tedy 12,5 bilionu korun, kterou má v hotovosti i garancích. Do fondu musely přispět všechny země s eurem, tedy i Řecko, které na to nemělo. (iDnes 8. 10. 2012)