Tajemství Edvarda Beneše: Měl dvojníka?

Byla náhoda, že si při posledním velkém fotografování bývalé hlavy Československa stoupl hned vedle exprezidenta, který mu vypadl jako z oka? Měla to být poslední možnost zachytit na fotografii člověka, který měl možná sloužit jako dublér prezidenta? Pokud ano, jaký měl dvojník smysl?
Nabízí se minimálně dvě varianty. Muž, který měl Benešovu podobu, mohl jako dvojník chránit bezpečnost prezidenta už během jeho pobytu za války ve Velké Británii. Protože ani tam se nemohl Beneš cítit zcela bezpečně před agenty gestapa.

Rychlé vyhledání dvojníka a jeho zařazení do ochranky mohlo být prvním krokem k organizaci útěku Beneše do ciziny. O tom se uvažovalo, Beneš nabídku údajně odmítl. Plán na jeho exil však mohl pokračovat. Edvard Beneš byl už před únorem 1948 a hlavně po něm pod přísným dohledem Státní bezpečnosti, vědělo se o každém jeho kroku. Tady mohl dvojník sehrát důležitou roli. V okamžiku, kdy by Edvard Beneš opustil Sezimovo Ústí (kam se po únoru 1948 uchýlil natrvalo) a směřoval autem buď přímo za hranice, nebo na nějaké letiště k letadlu a pak na Západ, mohl na pár hodin, nebo i dní, dvojník procházející se parkem, či postávající u okna vily, zmást pozorovatele.

Nikdy jsem po totožnosti onoho strážce nepátral. Snad by mohl pomoci i někdo z těch, kteří mají o bývalých četnících a strážcích Edvarda Beneše v Sezimově Ústí nějaké památky, vzpomínky rodičů, či orarodičů a známých.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář